Eposta
   
Şifre
 
Şifremi Unuttum ?

Odamızdan Haberler

COVİD 19 ORTAK AKIL TOPLANTISI

Tarihi : 30.12.2020 16:13:09
İlimizde toplum sağlığı için büyük önem arz eden ve ortak akıl mekanizmasını etkin şekilde çalıştırma hususunda çok kıymetli olan toplantıya Odamız adına Yönetim Kurulu Başkanı Cemil ŞAHİN katılmıştır.
BASIN AÇIKLAMASI
Aşılama, her yıl milyonlarca hayat kurtaran küresel bir sağlık başarı öyküsüdür. Aşılama ile difteri, tetanoz, boğmaca, grip ve kızamık gibi hastalıklardan her yıl 2-3 milyon ölüm engellenmektedir. Aşılar, bulaşıcı hastalık salgınlarının önlenmesi ve kontrol edilmesi için de kritik öneme sahiptir.
Bu gün itibari ile, dünya üzerinde 80 milyondan fazla kişinin hastalandığı ve 1.777.128 kişinin öldüğü COVID-19 pandemisinden çıkış yolumuzda aşılar en önemli mücadele aracımızdır.
Ülkemizde de güvenli ve etkili COVID-19 aşılarının temini ile ilgili süreçler tamamlanmak üzeredir. Çok yakın bir dönemde vatandaşlarımıza uygulanmaya başlayacaktır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu ölçekte bir erişkin aşılaması çalışmasının örneği bulunmamaktadır. Bu nedenle, risk gruplarını hakkaniyetle önceliklendiren ve en hızlı şekilde aşıların yapılmasını sağlayacak şekilde sürecin çok iyi planlanması gerekmektedir.
Bu nedenle, Aydın ilinde bu sürecin yürütülmesi ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri 29.12.2020 tarihinde bir araya gelmişlerdir. COVID-19 aşılamasının ilimizdeki planlaması ile ilgili yapılması gerekenler, olası sorunlar ile ilgili alınması gereken önlemler ve farklı kurum ve kuruluşların sürece katkı vermek ile ilgili olanakları değerlendirilmiştir.
İlimizde bu süreç, bilimsel ve etik ilkeler doğrultusunda, işbirliği ve eşgüdümle yürütülecektir. Halkımızın sağlığı ve etkili ve güvenli bir COVID-19 aşısının onlara en kısa zamanda ulaştırılması en önemli önceliğimizdir.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.
Aydın İl Sağlık Müdürlüğü
Aydın Büyükşehir Belediyesi
Aydın Efeler Belediyesi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi
Aydın Diş Hekimleri Odası
Aydın Eczacı Odası
Aydın Tabip Odası
Aydın Veteriner Hekimleri Odası

Aydın Aile Hekimleri Derneği 

 
 

     
Web Tasarım - Venüs Ajans