Eposta
   
Şifre
 
Şifremi Unuttum ?

Odamızdan Haberler

BASIN AÇIKLAMAMIZ

Tarihi : 13.04.2020 15:36:50

Aydın Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cemil Şahin, “Gecikmeli de olsa, sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik teklifin meclis gündemine alınmış olması hayati önem taşımaktadır. Meclis gündemine alınan Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik yasa teklifinde, Veteriner Sağlık çalışanlarına da muhakkak surette yer verilmeli” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) ‘Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi’ konusunun görülmeye başlanmasının sağlık camiası adına mutluluk verici bir gelişme olduğunu belirten Aydın Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cemil Şahin, tüm siyasi partilerden destek beklediklerini söyledi.
 

Yıllardır şiddete maruz kalan sağlıkçıların yaşadığı sorunun bir an önce yasalaşmasını beklediklerini dile getiren Başkan Şahin, “Biz Veteriner Hekimler ve tüm Veteriner Sağlık Çalışanları da, Çevre, Gıda, Hayvan ve Toplum Sağlığı konularında gece gündüz ayırmaksızın büyük tehditler altında, özveriyle görevimizi icra etmekteyiz. Toplum sağlığının korunmasında büyük öneme sahip olan Veteriner Sağlık Camiası, maalesef yıllardır türlü şiddetlere maruz kalmaktadır. Fiili saldırılar çoğu kez maalesef meslektaşlarımızın hayatlarına kastedecek düzeyde gerçekleşmektedir. Klinisyenlerimiz, gıda sektöründe istihdamı zorunlu olarak çalışan meslektaşlarımız, kamuda görev yapan meslektaşlarımız ve yardımcı sağlık personellerimiz neredeyse her gün fiili ve sözlü şiddete maruz kalmakta, görev yapmaları art niyetli ve şiddet yanlısı şahıslar tarafından engellenmektedir. Sağlık vermeye çalışırken şiddet görmek, hem beden sağlığımızda hem de ruh sağlığımızda kapanmayacak yaralar açmaktadır. Meclis gündemine alınan sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik yasa teklifinde Veteriner Sağlık çalışanlarına da muhakkak surette yer verilmelidir. Toplum sağlığı için yaşamını adamış, mesai mevhumu gözetmeksizin çalışan meslektaşlarımızın canına kastedenlerin en ağır şekilde cezalandırılması ve dolayısıyla bu saldırılara karşı devletimizin bizleri kanunen daha etkili şekilde koruması zaruridir. Tüm siyasi partilerimizi bu konuda destek vermeye çağırıyoruz. Bu konu siyaset üstü bir konudur, milletvekillerimizin sağduyulu şekilde hareket etmelerini ve gereğini bir an önce yapmalarını rica ediyoruz” açıklamasında bulundu.

 
 

     
Web Tasarım - Venüs Ajans